blog.odszukani

Ciekawe tematy to tylko tutaj!

Krew pępowinowa – szanse czy zagrożenia?

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest źródłem komórek macierzystych. Komórki macierzyste, po przeszczepieniu powodują odbudowę układu krwiotwórczego i odpornościowego. Komórki macierzyste pobierane są również ze szpiku. Większą skutecznością charakteryzują się jednak komórki uzyskane z krwi pępowinowej. Pobieranie krwi pępowinowej nie zagraża zdrowiu dziecka ani matki.

To krew, która pozostaje w pępowinie po jej odcięciu. Krew taka jest magazynowana w Banku Krwi lub w banku rodzinnym.  Komórki macierzyste są wspaniałym materiałem regenerującym ciało człowieka. Odbudowują i zastępują uszkodzone komórki. Metoda ta jest jak najbardziej etyczna i z godna z sumieniem każdego człowieka.  Krew pępowinowa z workiem jest szczelnie zamykany i umieszczany w specjalnym pudełku. Gdy zostaną wyekstrahowane z niej komórki macierzyste. Komórki trafiają do kaset i w specjalnym zbiorniku czekają na odpowiedni moment, kiedy będą potrzebne. Dzięki oparom ciekłego azotu, który im towarzyszy mogą być przechowywane nawet do 50 lat.

To niesamowite odkrycie komórek macierzystych daje gwarancję przeżycia ogromnej ilości ludziom z różnymi nieuleczalnymi niegdyś chorobami. Komórki macierzyste znajdujące się w szpiku i we krwi pępowinowej stawiają człowieka przed niesamowitą przyszłością.  Pierwsza próba wykorzystanie komórek macierzystych, zakończona sukcesem miała miejsce we Francji w 1988 roku. Od tej pory tego typu praktyki są już bardzo powszechne. Coraz więcej schorzeń ulega /dzięki tej metodzie/ unicestwieniu. Należy więc jak najwięcej gromadzić krwi pępowinowej w bankach. Dzięki jej magazynowaniu mamy zawsze do niej dostęp.